444 2 922

Uzun Balkan Turları

1.Gün

İstanbul, Saraybosna (Bosna Hersek)

Gezimizin ilk günü, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Etstur Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra varış noktamız Saraybosna. Çıkış işlemlerinin ardından özel otobüsümüz ile Saraybosna şehir gezisi başlıyor. İlk durağımız yıkıcı savaşlar yaşanırken, Boşnak halkına nefes aldırmış duygulu anlar yaşayacağımız Savaş Tüneli. Daha sonraki durağımız Başçarşı olacak. Sonrasında Osmanlı izleri taşıyan tarihi binalar, Sinagog, 1914’te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, 2.Dünya Savaşı sembollerinden sönmeyen Ateş Anıtı, camiler, medreseler, hanlar, Baş Çarşı ve Gazi Hüsrev Bey ve Ferhadiye camileri keşif duraklarımız. Boşnak kahvesi ve alışveriş için serbest zaman. Geceleme otelimizde.

2.Gün

Saraybosna, Mostar, Poçitel (Bosna Hersek), Dubrovnik (Hırvatistan)

Sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılıyoruz. Özel otobüsümüz ile Dubrovnik’e doğru doyumsuz bir yolculuk başlıyor. Yol üzerinde ilk durağımız Mostar’daki Mostar Köprüsü. Koska Mehmet Paşa Cami, eski şehir merkezi sonrasında panoramik olarak Eski Hamam ve Müslüm Bey Konağı görülebilecek yerler arasındadır. Çarşıyı da gezdikten sonra Mostar’da bir süre serbest zamanımız oluyor. Ardından 16. Yüzyıl’daki dokusu ile günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitel’i de görerek Adriyatik’in İncisi Dubrovnik’e varıyor ve otele yerleşiyoruz. Geceleme otelimizde.

3.Gün

Dubrovnik (Hırvatistan)

Sabah kahvaltısının ardından özel otobüsümüz ile yapacağımız Dubrovnik şehir turunda eski şehir meydanı, kuleler, muhteşem surlar, Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapıları ve diğer önemli yapılar görülecek yerler arasında. Yoğun geçen gün otelde noktalanıyor. Geceleme otelimizde.

4.Gün

Dubrovnik (Hırvatistan), Kotor, St. Stefan, Budva (Karadağ)

Sabah kahvaltısının ardından özel otobüsümüz ile Karadağ’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 1 saat sürecek yolculuktan sonra Karadağ sınırını geçerek Avrupa jet sosyetesinin uğrak yeri olan Kotor Körfezi’nin nefes kesen manzarası eşliğinde kısa bir yolculuğun ardından, Kotor’a varıyor, burada eski şehir gezimizi yapıyoruz. Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerler arasında. Ardından muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva’ya varıyoruz. Burada yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi geziyoruz. Budva’nın tadını doyasıya çıkarabilmeniz için serbest zaman veriliyor ve Bar şehrindeki otele transferimiz gerçekleşiyor. Geceleme otelimizde.

5.Gün

Budva (Karadağ), İskodra, Tiran (Arnavutluk), Ohrid (Makedonya)

Oteldeki kahvaltı sonrası özel otobüsümüz ile Muriqan Arnavutluk Sınır Kapısı’na doğru yolculuk başlıyor. İşkodra’yı panoramik olarak gördükten sonra Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varıyoruz. Şehirdeki keşif noktalarımız Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Milli Müze, opera ve bale binası. Turumuzun ardından yol üzerinde Elbasan şehrini durmadan panoramik gördükten sonra UNESCO’nun Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ndeki Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, Ohri Gölü kıyısındaki otele transfer oluyoruz. Geceleme otelimizde.

6.Gün

Ohrid, Struga, Ohrid (Makedonya)

Sabah kahvaltının ardından Ohrid’te şehir turu yapıyoruz. Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan 9. Yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anitı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Bakire Meryem Kilisesi, 13. yüzyıl Doğu Hıristiyanlığı’nın en görkemli mabetlerinden Aziz Bogorodica Perivleptos, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları. Turumuzun ardından tekrar Ohri Gölü’nün batı kıyısı yönünde ilerleyip, göl kıyısındaki diğer bir şehir olan Struga’yı geziyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi göreceğimiz yerler. Turun ardından Ohrid şehrine dönüş ve serbest zaman. Geceleme Ohrid kıyısındaki otelimizde.

7.Gün

Ohrid, Resne, Manastır, Kalkandelen, Üsküp (Makedonya)

Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra Manastır’a doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau’yu örnek alarak yaptırdığı evi ziyaret edeceğiz. Sonrasında ise Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a (Bitola) varıyoruz. Makedonca’da da Manastır anlamına gelen `Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasında. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu İdadiyi (Askeri Lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulacağız. Serbest zamanın ardından, manastır sonrasında Osmanlı İmparatorluğunun 500 seneden fazla hüküm sürdüğü ve hala eser ve Müslüman nüfusuyla eski zamanları yaşatmayı başarmış Makedonya’nın başkenti Üsküp’e geçiyoruz. Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu şehir olan Üsküp’teki turumuza Üsküp Kalesi’yle başlıyoruz. Devamında tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, taş sokakları ve tarihi binaları ile Türk Çarşısı, çarşıdaki Kuyumcular Sokağı, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, ve devamında 16. yy’dan kalma 2. Sultan Murat tarafından başlatılan, Fatih Sultan Mehmet tarafından bitirilmiş olan Vardar Nehri üzerine kurulu Taş Köprü ile başlıyoruz. Devamında Üsküp Meydanı, geçen sene yapımı bitirilen ve Yunanistan ile diplomatik sorun olan devasa Büyük İskender heykeli, Kral Samuel heykeli, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa’nın Evi görülecek yerler arasındadır, gördükten sonra serbest zaman ve Üsküp’teki otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

8.Gün

Üsküp (Makedonya), İstanbul

Sabah kahvaltısının ardından belirlenen saatte havalimanına transferimiz gerçekleşiyor.

SİZ ZAHMET ETMEYİN BİZ SİZİ ARAYALIM

HİZMETLERİMİZ İLE ALAKALI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ.